W dniach 2 - 4 września 2014 roku nasza kolejna wycieczka na trasie
Bochnia - Wieliczka - Oświęcim -Wadowice - Kraków.
Program wycieczki był bogaty i ciekawy. Już pierwszego dnia "zaliczyliśmy " dwie atrakcje :
Kopalnię Soli w Bochni do której zjechaliśmy szybem Campi na głębokość ponad 100 m (windą górniczą). Trasę zwiedzania stanowi tam sieć komór i korytarzy o unikatowych kształtach i budowie geologicznej.
Swoistą atrakcją trasy turystycznej są komory z zamontowanymi kieratami transportowymi, Stajnia Mysiur, oraz Kaplica Świętej Kingi. Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej odbyliśmy podróż w czasie i przestrzeni a wędrówka poprzez surowe korytarze i unikatowe wyrobiska najstarszej kopalni soli w Polsce stała się fascynującą przygodą, wprowadzającą nas w inny wymiarh.
Historia opowiadana przez przewodnika, polskich królów, żupników genueńskich czy ducha cystersa, to tylko niektóre z atrakcji tej niezwykłej wyprawy.Ogromnym przeżyciem była szalona przejażdzka kolejką podziemnymi korytarzami. oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce - historyczną siedzibę zarządu kopalni od końca XIII w. do 1945 r).
W Zamku Środkowym zwanym "Domem pośród Żup", mieszczą się trzy wystawy stałe poświęcone: archeologii, historii miasta i kolekcja solniczek oraz Sala Gotycka, zwana "Izbą Grodzką".Na dziedzińcu zamkowym zrekonstruowane zostały mury pierwszego "zakładu zbiorowego żywienia" w Polsce.
Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy sie na miejsce zakwaterowania do Hotelu Galant w Wieliczce gdzie czekała na nas obiadokolacja.
Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau. Ze słuchawkami na uszach, podzieleni na dwie grupy, słuchaliśmy przewodnika, który niezwylke ciekawie mówił o histori tego miejsca.
Ogrodzenia, druty kolczaste, bocznice kolejowe, perony, baraki, szubienice, komory gazowe i krematoria obozu Auschwitz-Birkenau oraz przedmioty osobiste więżniów robią niesamowite wrażenie i pokazują w sposób jednoznaczny, jak wygladała realizowana przez nazistowskie Niemcy polityka masowych mordów i pracy przymusowej. Ze względu na staranną konserwację oryginalnych dowodów, przeprowadzoną bez zbędnych rekonstrukcji, miejsce oraz jego otoczenie jest niezwykle autentyczne. AUSCHWITZ-BIRKENAU został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w 1979 r.
Przejażdzka autokarem do kolejnego miejsca pozwoliła nam otrząsnąć się z przeżytych wrażeń.
Wadowice - gdzie znajduje sie Dom Rodzinny Jana Pawła II - były następnym etapem naszej wycieczki.To właśnie tam, w kamienicy przy ul. Kościelnej, w skromnym mieszkaniu, spędził dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła.
Obecnie znajduje się tam Muzeum Jana Pawła II - miejsce upamiętniania i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Papieża - Polaka.
Nowoczesna, interaktywna wystawa w której umieszczono m.in. 150 instalacji multimedialnych jest opowieścią o życiu Karola Wojtyły od najmłodszych lat do chwili śmierci, prowadzi przez wszystkie etapy życia:
od Wadowic, przez Kraków, aż do Watykanu. Dużą uwagę w jednej z sal Muzeum przykuwa duża replika 3 metrowej dębowej łodzi rybackiej sprzed dwóch tysięcy lat.
Sercem muzeum jest jednak dwupokojowe mieszkanie rodziny Wojtyłów, w którym w 1920 roku urodził się Karol Wojtyła.
Po południu, w czasie wolnym, wszyscy udali sie do pobliskich kawiarenek na degustację słynnych kremówek. Są naprawdę wyśmienite.
Wieczorem po obiadokolacji odbyła się biesiada w altanie gdzie przy suto zastawionym stole integrowaliśmy się poprzez wspólne śpiewanie i tańce przy muzyce.
Trzeciego dnia po śniadaniu jedziemy do Krakowa. Po drodze zajeżdzamy dosłownie na chwilkę do Łagiewnik by odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Bazylika robi wrażenie swoim wygladem zewnetrznym oraz wnętrzem gdzie obejrzeliśmy w jej dolnej części pięć Kaplic:
św.Siostry Faustyny,
Świetych Obcowania,
Matki Bożej Bolesnej,
Krzyża Świętego
oraz Grekokatolicką św.Andrzeja Apostoła.
Kraków i oczywiście Wzgórze Wawelu gdzie zwiedzamy Królewską Katedrę, która zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości Narodu Polskiego,
Wieżę Zygmuntowską na którą wchodzimy stromymi i krętymi schodami,
Krypty Podziemne - w których chowano bohaterów narodowych walczących mężnie o wolność Ojczyzny a także duchowych przywódcy Narodu. Pochówki te uczyniły Katedrę polskim Panteonem, w którym miejsce wiecznego spoczynku znajdują tylko najbardziej zasłużeni Polacy. Tradycja ta kontynuowana jest do obecnych czasów.
W południe wysłuchaliśmy hejnału z Wieży a następnie weszliśmy do Kościoła Mariackiego, który obok katedry na Wawelu stanowi najważniejszą świątynię Krakowa.
Tego dnia pogoda była cudowna więc spacer po Rynku Głównym i Starym Mieście był bardzo przyjemny. Zaopatrzeni w obwarzanki i pamiatki, po posiłku spożytym w restauracji " Pod Smoczą Jamą " udaliśmy się w drogę powrotną do Lublina.
W autokarze niestrudzeni wycieczkowicze śpiewali piosenki wszelkiego repertuaru wspomagając się też karaoke. W ciągu trzech dni trwania wycieczki udało się nam wiele zobaczyć i dowiedzieć.
Było to możliwe dzięki wspaniałym i wytrwałym uczestnikom, kompetentnej pilotce, doświadczonemu kierowcy oraz dobrej organizacji.
Dla 45 uczestników wycieczka ta była pełna intensywnych wrażeń i przez to bardzo ciekawa .
Opracowała; Anna Kuszneruk
Impreza była dofinansowana przez MOPR Lublin