Spotkanie z nauka i kulturą - wycieczka do Warszawy

20.08.2012

W dniu 16 października 2012r Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Lublinie zorganizował wycieczkę do Warszawy, w której uczestniczyło 66 osób – mieszkańców Lublina.
  Wszyscy uczestnicy się o godz. 08,00 zebrali się na Placu Zamkowym w Lublinie i z tego miejsca wyjechaliśmy do Warszawy dwoma autokarami, mając zapewnione wygodne miejsca   w autokarze o podwyższonym standardzie, ubezpieczenie NNW ,opiekę pilota – przewodnika i opiekuna z ramienia organizatorów – PZERII w Lublinie. Do Warszawy przyjechaliśmy około godz. 11,00, bezpośrednio do Centrum Nauki Kopernik. I tu nasza zaskoczenie - "Centrum" zwiedzamy indywidualnie, zależnie od swoich zainteresowań. W Centrum Nauki Kopernika wystawa stała składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w kilku stałych galeriach.
Np.
- Świat w ruchu
Można tu wypróbować trzęsienie ziemi, zobaczyć ukazujące się portrety znanych Ludzi czy też model szkieletu jadącego na rowerze.
- Człowiek i środowisko
Można na zdjęciach satelitarnych zobaczyć i posłuchać z wybranych części miasta. Na stymulatorze zobaczyć – odczuć jazdę po alkoholu albo model pajęczyn utkanych pod wpływem różnych narkotyków.
- Korzenie i cywilizacja.
Galeria pokazuje historię ludzkiej cywilizacji i jej największe osiągnięcia/ radio, internet, film/
- Bzz
Galeria przeznaczona dla dzieci do 6-tego roku życia.
- Strefa światła
Można tu tworzyć między innymi barwy z trzech podstawowych kolorów.
- Re generacja
Galeria przeznaczona jest dla młodych dorosłych. Wiele eksponatów odwołuje się do zjawisk psychologicznych i socjologicznych.
- Teatr Robotyczny
Aktualnie grali tu dwie sztuki "tajemnica Pustej Szafy" oraz o "królewiczu Ferrycym i Królowej Krystalit".
  Zwiedzanie Centrum trwało około 3 godzin.
  Następnym miejscem docelowym była restauracja, która znajdowała się w pobliżu Centrum, zatem wszyscy spacerkiem udali się na miejsce. Obiad bardzo nam smakował.
  Mimo pogody przeplatanej deszczem, wszyscy udali się na spacer uliczkami Starego Miasta. Przewodnik informował nas o mijanych zabytkach i ciekawych miejscach , gdzie historia tych miejsc miała szczególny wpływ na losy naszego kraju.
  Po przerwie na kawę wszyscy pojechaliśmy do Teatru Muzycznego "Roma" na musical "Deszczowa piosenka" w inscenizacji Wojciecha Kępczyńskiego i tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego. Deszczowa piosenka została wykonana pięknie a widzowie zasadnie, nagradzali artystów gromkimi brawami.
  Uczestnicy wycieczki nasyceni wiedzą i rozbawieni piękną muzyką powrócili do Lublina około godziny 24-tej.
  Osoby starsze - niepełnosprawne z chwilą przejścia na emeryturę lub rentę czują się zagubieni, i nie zawsze postrzegani, bowiem znajdują się w innych uwarunkowaniach i relacjach społecznych. Pragną czuć się dowartościowanymi i sprawdzić swoją kondycję emocjonalną i Fizyczną w pokonywaniu trudności. Chcą również poznać nowe osiągnięcia naukowe ,by nie być ocenianymi jako ludzie z poprzedniej epoki. Dlatego też wiedza zdobyta w "Centrum Kopernika" stworzy możliwość prowadzenia dyskusji czy rozmowy z własnymi dorosłymi dziećmi czy też wnukami. Co stwarza możliwość integracji międzypoleniowej i spójności społecznej. Natomiast pobyt w teatrze muzyczny pozwolił nam spojrzeć na swoje życie przez pryzmat pięknej muzyki i sztuki teatralnej. A melodie z "Deszczowej Piosenki" przeniosły nas do wspomnień z młodości.
  Spacer uliczkami "Starej i Nowej Warszawy" dał możliwość oceny zmian zachodzących w życiu i dorobku społeczeństwa, na które miała wpływ praca i nas - seniorów. Spełniliśmy nasze marzenia.

            Opracowała A.G