,,Inwalidzi - osoby niepełnosprawne żyją wśród nas”
W dniu 28 kwietnia, jak co roku odbyły się obchody Światowego Dnia Inwalidy zorganizowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Okręgowy w Lublinie.
Uroczystości odbyły się w Domu Kultury LSM.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Lublin, niepełnosprawni artyści, inwalidzi-kombatanci, seniorzy.
Uroczystości rozpoczęła, witając gości w imieniu organizatorów Pani Alina Gucma - przewodnicząca Zarządu Okręgowego PZERiI. Następnie Pan Andrzej Szałach wiceprzewodniczący przedstawił krótką informację o prawach osób niepełnosprawnych i informację o historii Światowego Dnia Inwalidy (tekst poniżej).
Zwrócił się też z apelem do wszystkich, by inwalidzi byli tak samo traktowani jak wszyscy obywatele RP. Zaproszeni goście zabierając głos również podkreślili w swych wypowiedziach, że należy zwrócić szczególną uwagę na równe traktowanie tych osób.
Uroczystości uświetnili swymi występami;
- bardzo młodzi artyści niepełnosprawni Emilka Kuźmiczuk i Kamilka Liwak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej z ul. Hirszfelda w Lublinie.
- Niepełnosprawne Panie Aleksandra Górska i Agnieszka Zarzycka ze Stowarzyszenia na Rzecz dzieci i młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo z ul. Doświadczalnej w Lublinie.
- Pani Mariola Zagojska, śpiewaczka i pedagog, solistka scen lubelskich zaprezentował nam arie i pieśni najwspanialszych twórców, na pianinie akompaniowała jej Pani prof. Agnieszka Szulc-Brzyska.
- Pani Stanisława Maj - poetka i recytatorka. Zebranym zabrakło oddechu przy recytacji wiersza „Pieśń o fladze” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z 1944 r.,wiersza recytowanego tuż przed świętem „Flagi Narodowej”.
- Na zakończenia części artystycznej wystąpił zespół wokalny „PASJONATA” z Domu Kultury „Ruta” Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie pod kierownictwem Pani Aliny Zwolak.
W holu i galerii Domu Kultury LSM prezentowane były prace artystyczne.
Twórcami tych prac są osoby niepełnosprawne i seniorzy:
Rzeźby, orgiami, koronki, hafty, serwetki prezentowali,
- uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. K. Wallenroda w Lublinie,
- uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Doświadczalnej w Lublinie,
Swe obrazy wykonywane różną techniką przedstawiały Panie:
- Barbara Zalewska, Urszula Studzińska, Grażyna Kozak, Zofia Bem-Gierdal, Jolanta Wysokińska, Ireny Warszawa - haft krzyżykowy.
- Alina Gucma i Barbara Dąbrowska-Pszczoła prezentowały pięknie skrobane i malowane jajka kurze, gęsie i strusie.
Ogromne zainteresowanie wzbudziła wystawa ok. 90 ikon, których autorką jest Pani Katarzyna Tkaczyk.
Historia utworzenia Światowego Dnia Inwalidy
Światowy Dzień Inwalidy jest to najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy.
Na obchody Dnia Międzynarodowa Organizacja Pracy wybrała pierwsze dni wiosny, symbol odradzającej się przyrody. Święto to jest obchodzone we wszystkich krajach członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia była katastrofa górnicza w dniu 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a znaczna część załogi kopalni doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą.
W Polsce obchody Światowego Dnia Inwalidy organizowane są przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów od 1959 roku.
Apel do społeczeństwa
W roku 2015 obchody rozpoczęły się w III-ej dekadzie miesiąca marca pod hasłem:
Bądźmy życzliwi i otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych
Pamiętajmy, że społeczeństwo to nie tylko zdrowi jego przedstawiciele, lecz także ludzie z różnymi niepełnosprawnościami. Twórzmy im takie warunki by mogli funkcjonować jak zdrowa część społeczeństwa. To proces trudny i długotrwały, wymagający pokonywania barier zarówno psychicznych jak i społecznych.
Doświadczenia wielu lat wskazują, że zaszły zauważalne zmiany postaw wobec osób niepełnosprawnych. Dostrzeżono, że Ci ludzie mają autentyczną potrzebę realizowania się w różnych dziedzinach życia, mają swoje zainteresowania i pasje, które stanowią źródło radości, likwidują negatywne stresy i dowartościowują psychicznie. Dzisiaj obecność osób niepełnosprawnych w społecznym życiu jest naturalna. Ci ludzie pozbywszy się kompleksów, nie boją się świata. Osoba niepełnosprawna jako pracownik czy student wyższej uczelni nie jest niczym wyjątkowym. Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych jest jednym z ważnych wyzwań naszych czasów i wymaga zaangażowania wielu podmiotów. Przełamywanie barier społecznych i tworzenie warunków do godnego życia uwzględniającego potrzeby osób niepełnosprawnych, należy do obowiązków zdrowej części społeczeństwa. Wszelkie inicjatywy i podejmowane przedsięwzięcia, pomagające zrozumieć co to jest niepełnosprawność, zasługują na pełne uznanie, ponieważ umożliwiają znalezienie wspólnych rozwiązań wsparcia w codziennym trudnym życiu.
Istotną rolę w tym zakresie mają do spełnienia lokalne samorządy. To od ich zaangażowania i właściwej diagnozy potrzeb, zależy zakres oferowanej pomocy.
Starajmy się w miarę własnych możliwości nieść wsparcie osobom niepełnosprawnym, obdarzać radością i ciepłem płynącym z głębi serca, na które tak czekają.
Bądźmy tolerancyjni, wrażliwi i serdeczni w obcowaniu z osobami niepełnosprawnymi, podchodźmy do ich problemów bez uprzedzenia, ze świadomością, że wszyscy ludzie mają równe prawa, choć odmienne możliwości.
Opracował; Andrzej Szałach